Vlada RH uputila je Hrvatskom saboru Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o obnovi, s Konačnim prijedlogom zakona na razmatranje i usvajanje po hitnom postupku u travnju 2013. Predlaže se da zakon stupi na snagu 1. svibnja 2013. godine. Kako je zakonski prijedlog značajan za građane -korisnike i lokalnu samoupravu te se zainteresirani mogu upoznati s tekstom na web stranici Hrvatskoga sabora[1], a u nastavku dajemo samo njegove osnovne naznake.
Radi se o zakonskom prijedloguvezanom uz provedbu monitoring procesa u postupku pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, za poglavlje 23. Pravosuđe i temeljna prava, te uz provedbu Regionalnog stambenog programa o trajnim rješenjima za izbjeglice i interno raseljene osobe i uz usklađivanje s prijedlogom ustroja novog državnog upravnog tijela – Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje.
Predlaže se da se Zakon o obnovi (Narodne novine, br. 24/96, 54/96, 87/96, 57/2000, 38/2009 i 45/2011), ukladi s odredbama sadašnjeg Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave, tesPrijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je Vlada Republike Hrvatske usvojila na 80. sjednici, održanoj 13. ožujka 2013. godine.
Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje prema citiranom zakonskom prijedlogu preuzima poslove planiranja, organizacije, pripreme i nadzora provedbe obnove stambenih jedinica uništenih ratnim djelovanjem, te rješavanje u drugostupanjskim postupcima o pravu na obnovu prelaze u nadležnost navedenog tijela.
Prema zakonskom prijedlogu Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama preuzima od Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije dio poslova koji se odnose na tehničku realizaciju nabave, obnove i izgradnje stambenih jedinica za potrebe provedbe stambenih programa, te opremu, pismohranu i drugu dokumentaciju, sredstva za rad, financijska sredstva te prava i obveze, razmjerno preuzetim poslovima, kao i državne službenike i namještenike zatečene na preuzetim poslovima.
Treba naglasiti da će se u navedenom zakonskom okviru realizirati Zajednički regionalni program koji se sastoji od četiri nacionalna stambena programa Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Crne Gore i Republike Srbije. Cilj Programa je osigurati trajna stambena rješenja za oko 74.000 osoba tj. 27.000 kućanstava u petogodišnjem razdoblju (od 2013. – 2017.), a sredstva potrebna za njegovu realizaciju procijenjena su na 584 milijuna eura. Programom upravlja Razvojna banka Vijeća Europe (CEB), a donatorskom konferencijom 2012. osigurano je 260 milijuna eura, od kojih je Europska unija donirala 230 milijuna eura.
Ciljana skupina korisnika su osobe iz organiziranog smještaja te bivši nositelji stanarskog prava. Republika Hrvatska planira u okviru nacionalnog programa provoditi tri modela stambenog zbrinjavanja: izgradnju stambenih objekata, kupnju stanova na tržištu te rekonstrukciju doma za stare i nemoćne osobe.
Priredila Maja Lukeš-Petrović, dipl.iur i dipl. politolog
[1]https://www.sabor.hr/Default.aspx?art=53574