Novi poslužiteljski operativni sustav izlazi krajem ovog mjeseca, a donosi nove tehnologije, ali i unaprjeđenja postojećih tehnologija.
Važna novost je mogućnost dodavanja, ili oduzimanja, radne memorije i mrežnih kartica dok je virtualni poslužitelj upaljen. Aktualni operativni sustavi, Windows Server 2008 i 2012, zahtijevaju gašenje virtualnog poslužitelja prije promjena u postavkama radne memorije (RAM) i dodavanja novih mrežnih kartica (NIC). Nove mogućnosti Server 2016 uklanjaju potrebu za gašenjem te, osim što olakšavaju upravljanje i održavanje, ne uzrokuju prekid u radu poslužitelja i servisa.
Unaprijeđeno je i upravljanje diskova u failover cluster rješenjima. Tehnologija Storage Spaces Direct nadograđuje postojeći Storage Spaces i omogućuje korištenje lokalnih diskova članova clustera kao zajedničkih resursa clustera. Tehnologija pojednostavljuje implementaciju clustera i uklanja potrebu za dijeljenim storage sustavom.
PowerShell Direct pojednostavljuje upravljanje virtualnim serverima. Administratori sada izravno s Hyper-V host servera mogu upravljati operativnim sustavom virtualnog poslužitelja. Za razliku od prijašnjih praksi korištenja PowerShella koje je zahtijevalo podešavanje vatrozida na poslužiteljima, omogućavanje udaljenog pristupa i izvršavanja koda – što je sve znalo biti komplicirano – PS Direct se spaja izravno u virtualni server. Sve što je potrebno jest unijeti valjane korisničke podatke administratorskog korisnika.
Nano Server je možda najveća novost koju Server 2016 donosi. Ova verzija instalacije servera nema grafičko sučelje niti Command Prompt niti PowerShell. Dizajniran je primarno za infrastrukturne servise poput Hyper-V, Hyper-V cluster i Scale-Out File Server. Veličinom instalacije je značajno manji i od Windows Server Core. Prema Microsoftu, Nano Server će imati 93% manju veličinu VHDX diskova, 92% manje kritičnih zakrpa i 80% manje zahtjeva za restart. Upravljanje Nano Serverom se vrši isključivo udaljeno, a uz pomoć WMI i PowerShell alata.
Svim korisnicima koji u produkcijskom okruženju još uvijek koriste Windows Server 2003 preporučujemo hitnu migraciju na najnoviji operativni sustav. Sva podrška za Windows Server 2003 obustavljena je 14. srpnja 2015. godine i ovakvi poslužitelji predstavljaju značajan rizik za dostupnost kritičnih servisa te sigurnost podataka.