Imaš problem koji ne znaš riješiti? Htio bi optimizirati proces? Imaš ideju, ali nedostaje ti jedan dio slagalice? Odgovor na sva ta pitanja u LC-u je isti – „Miljen“.
Miljen Stanković zaposlen je na poziciji voditelj ureda tehnologija, što znači da mu je okosnica svakodnevnog rada upravo ono što najviše voli – učenje novih tehnologija i njihova primjena u praksi. Upravo to jedan je od razloga zbog kojih je baš on naš predstavnik vrijednosti „Razvoj i napredovanje“. U LC je došao prije 21 godinu, na poziciju programera, a njegova trenutna radna pozicija oblikovala se postupno, usklađujući Miljenove interese s potrebama firme.
Kako je izgledao tvoj put u LC-u – od početaka do pozicije ambasadora?
„Na početku sam došao kao programer, ali mi je uvijek bilo fora imati širu sliku. Osim toga, tada nas je bilo samo desetak u firmi tako da smo svi radili sve – projektiranje, implementaciju, tehničku podršku, testiranje itd. Kako je rastao broj korisnika i količina posla, vidio sam da se ne mogu kvalitetno baviti svim tim područjima. Kad su osnovani različiti odjeli za svaki od procesa, a ja sam se usmjerio prema razvoju.“
S obzirom da si 21 godinu u firmi, što ti je najdraža stvar u vezi LC-a?
„Imam dvije najdraže stvari. Drago mi je što imam slobodu raditi ono što mislim da je bitno i što imam resurse za edukaciju u razvoj.“
Što te motivira da konstantno ulažeš u svoje znanje?
„Ulažem puno vremena i truda u edukaciju jer se područje razvoja softvera stalno mijenja. Želim li biti dobar u tome što radim, učenje je neophodno. Učenje za certifikate mi pritom daje strukturu – plan i cilj, a jednom kad ih položim moje znanje je vidljivo i prema van pa mi to daje samopouzdanje.“
Kako odabereš područje edukacije?
„Učim stvari za koje mislim da su relevantne u našoj branši i nove tehnologije koje bi mogle biti korisne u budućnosti. Kad se pojavi prilika, implementiram naučeno znanje. S druge strane, edukaciju ponekad biram i u skladu s potrebama za novom tehnologijom ili unaprjeđenjem procesa.“
Kako izgleda tvoj proces učenja?
„Sve me zanima, što je prije znalo biti problem jer sam skakao stalno s jedne knjige na drugu, a nijednu ne bih pročitao cijelu. Kad sam otkrio mogućnost certificiranja, promijenio sam si način učenja jer sam si mogao zadati cilj i držati ga se do kraja.“
Kad stigneš učiti za sve te certifikate?
„Pokušavam odvojiti bar sat vremena dnevno za učenje. To mi je prioritet jer bez učenja nema novih rješenja i napretka.“
Koliko danas imaš certifikata?
„Ne znam… 20+“
Na koji način primjenjuješ stečena znanja u svakodnevnom radu?
„Većina certifikata koje sam položio pokriva puno više nego što mi u firmi svakodnevno radimo. Međutim, ako nešto ne radimo danas, ne znači da nećemo sutra. Često mi se događalo da mi kolega dođe s tehničkim problemom za koji ja već imam spremno rješenje jer sam ranije naučio nešto u vezi toga.“
Koji certifikat ti je bilo najteže položiti?
„AWS Certified Solutions Architect Professional – dosta je posla s tim bilo, ali je i najkorisniji. Taj certifikat zahtjeva poznavanje velikog broja AWS servisa i provjerava vještine dizajniranja kompleksnih rješenja u oblaku. S obzirom na to da taj certifikat vrijedi tri godine, nedavno sam položio ispit za recertifikaciju.“
Čime se baviš kad ne učiš?
„Kao mlađi sam trenirao judo i aikido, a i svirao sam bas gitaru u bendu. U slobodno vrijeme ipak radije istražujem novosti u IT svijetu, nego da pogledam neku seriju. Možda je to čudno, ali veseli me znati čim više jer vidim koliko znanje olakša život i koliko se problema može riješiti. Bilo bi mi dosadno da ne učim nove stvari. Možda je to problem što mi je posao ujedno i hobi, ali volim to raditi.“
Ti možeš biti uzor svima nama. A tko je tvoj uzor?
„Werner Vogels – CTO i potpredsjednik Amazona, glavni čovjek za tehnologiju u kompaniji koja je više-manje stvorila cloud computing, te je i dalje broj jedan u tom poslu.“